BALASSI TÁNCEGYÜTTES MŰKÖDTETÉSÉRE ALAPÍTVÁNY
A Balassi Táncegyüttes Működtetésére Alapítvány (5600 Békéscsaba, Luther u 6. telefon/fax: +36-66-631367) azzal az elsődleges céllal jött létre, hogy a Balassi Táncegyüttes és utánpótlást nevelő, Hétpróbás Néptánciskolájának biztonságosabb működését segítse. Természetesen más hasonló fontosságú, az együttes munkájához kapcsolódó feladatra is vállalkozik.
- Segíti a magyar néptánckultúra, ezen belül kiemelten a Dél-alföld folklórkincsének megőrzését, továbbéltetését, amelyben a Békéscsabán élő, néptáncot kedvelő fiatalok közreműködésére számít.
- Rendezője az országos szólótáncfesztiváloknak, gyermektáncfesztiváloknak
- Társrendezője a Körös-völgyi Sokadalomnak
- Támogatja a családi táncházakat, hogy még szélesebb körben sikerüljön megismertetni néphagyományunkat és ezzel tartalmas szórakozást biztosítani az érdeklődőknek.
- Rendszeres folklórelőadások, bemutatók, rendhagyó néprajzi órák rendezése.
Megalakulása óta a pályázati lehetőségeket kihasználva valamint a különböző adományok befogadásával, eredményesen működik. Ennek köszönhetően jelentősen bővülhetett az együttes ruhatára, sok nemzetközi és hazai bemutatóra, versenyre jutottak el a csoportjaink, magas színvonalon valósíthattunk meg rendezvényeinket.
A alapítvány által szervezett, támogatott programok:
- Rendszeres folklórelőadások, bemutatók Békés megye és Magyarország területén.
- Békés megyei néptánc hagyományok továbbéltetése családi táncházakban.
- Rendhagyó néprajzi órák tartása Sokszínű hagyományaink címmel Békés megye településein.
- Országos Aranysarkantyús és Aranygyöngyös Országos Szólótáncfesztivál
- Országos Gyermektánc Fesztivál
- Körös-völgyi Sokadalom
Körös-völgyi Sokadalom:
A Balassi Táncegyüttes Működtetésére Alapítvány a hozzá tartozó szakmai műhelyek – Balassi Táncegyüttes, Hétpróbás Néptánciskola, Őszülő Halánték Szenior Táncegyüttes – és szakemberek közreműködésével segíti a fesztivál tevékenységét.
- Szakembereink a programok rendezésében, lebonyolításában tevékenykednek
- Együtteseink részvételükkel, szereplésükkel támogatják a rendezvény sikerességét.
- Az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesülettel együttműködve, a Körös-völgyi Sokadalom keretén belül rendezzük meg az Országos Gyermektánc Fesztivált.A gyermekcsoportok „tágasságot nekünk is…”, nézőket is bevonó közös tánccal közreműködnek a megnyitó ünnepségen, amely fontos látványossága a fesztiválnak.
- Pénteken este a vár előtti nagyszínpadon gálaműsort szervezünk, ahol minden csoport szakmai zsűri által javasolt koreográfiákkal mutatkozik be. Az előadás reprezentatív képet ad a magyar gyermektánc-együttesekről, azok munkájáról. A közönség megismerheti a legújabb koreográfiákat, amelyek a gyermekegyüttesekben folyó igényes, színvonalas szakmai munkát tükrözi.A színpadi műsor nem csak a közönség számára nyújthat felejthetetlen pillanatokat, hanem a résztvevő gyermekek számára is életre szóló élményt adhat a középkori téglavár adta hangulatos környezet és a társaik által bemutatott produkciók.
- Az estét betöltő gyermek néptáncműsort követően táncházba invitáljuk a fesztivál résztvevőit és a közönséget.
- Fontosnak tartjuk, hogy a néptánc mellett a népi gyermekjátékok, népi sportjátékok ismertté váljanak. Úgy gondoljuk, hogy a fesztivál résztvevői a leghitelesebben tudják bemutatni a nagyközönség számára, hogy milyen játékokat játszottak szüleink, dédszüleink.
Alapítványunk 10-12 együttes, mintegy 400 táncosának fellépésével, közreműködésével igyekszik részese lenni ennek a kiemelkedő rendezvénynek.